Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


16-12-2017

Warsztaty "Oko w oko"

Młodzi Fizycy odkrywają prawa optyki

Czy oko ludzkie widzi to na co patrzy? – to temat warsztatów interaktywnych w Kuźni Wiedzy i zarazem zagadka, którą próbowali rozwikłać biorące w nich udział dzieci. Zadania nie ułatwiały przyrządy optyczne ani też… czekolada, która stała się jednym z prawdziwych wyzwań.Licząca 24 kostki tabliczka czekolady została przecięta na skos. Później dolna prawa jej część na małe kostki, z których jedna powędrowała na bok. Złączona po tej czynności miała nadal 24 kostki. – Jak to możliwe skoro jedna kostka leży z boku? – pytał prowadzący zajęcia pan Paweł Boba. Dzieci nie potrafiły udzielić odpowiedzi, więc działanie zostało powtórzone raz i drugi. Mimo to nie można było znaleźć wytłumaczenia. – To jakieś czary – stwierdził ktoś. – Żadne czary, tylko zwykła fizyka – tłumaczył Paweł Boba, wyjaśniając krok po kroku mechanizm tego zjawiska.

Było to jedno z wielu doświadczeń, które wprawiały dzieci w osłupienie. Podobnie było z trzema różnej wysokości świecami, których płomień przepuszczony przez soczewkę powodował zmianę wysokości świecy. Najmniejsza stawała się największą, największa najmniejszą.

Soczewki wklęsła i wypukła, zwierciadła, laserowy generator linii służył wyjaśnianiu zjawisk fizycznych. Wszystkie one dotyczyły światła, jego odbicia, załamania, rozszczepienia barw oraz różnych złudzeń optycznych.

Wniosek był jeden, a mianowicie, że ludzkie oko może się mylić. Potwierdziło to wykonanie własnych modeli powodujących iluzje optyczne. Nic tak nie uczy jak własne doświadczenie, dlatego warsztaty okazały się bardzo interesujące dla dzieci.


Zapraszamy na kolejne warsztaty dla Młodych Odkrywców już 13.stycznia.

Dziedzina: matematyka

Pracujemy w 3 grupach:
• Inspiracja wiek 5-6 lat
• Odkrywcy wiek 7-8 lat
• Eksperyment wiek 9 lat i więcej

Zapisy przez PANEL KLIENTA

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki