Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


31-01-2017

Szkoła w terenie

Czy odwiedzając Arktykę warto zabrać kąpielówki? P

Szkoła w terenie Uczyć się można na wiele sposobów. Jednym z nich jest podróżowanie. W końcu nie na darmo mówi się, że podróże kształcą. Dostarczają one sporej dawki wiedzy na temat naszej planety, a jednocześnie odpowiadają na najbardziej dziwne pytania, jak choćby czy na Arktykę warto zabrać kąpielówki? Okazuje się, że tak. Przynajmniej tak twierdzi Marek Żołądek, który poprowadził warsztaty interaktywne w Kuźni Wiedzy poświęcone podróżom właśnie. -Podróżowanie jest chyba najlepszym sposobem, aby poznać prawdziwe oblicze naszej planety. Czy ciepła czapka będzie przydatna na pustyni? A może warto zabrać kąpielówki podczas odwiedzin wybrzeża Oceanu Arktycznego? Jak się przygotować i co może nas spotkać w zróżnicowanych strefach krajobrazowych świata, od Arktyki do równika. Na te oraz inne pytania znajdziemy odpowiedzi podczas warsztatów – powiedział Marek Żołądek, na co dzień doktorant geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia podziału ziemi na kontynenty, państwa i strefy krajobrazowe. Każda z nich została następnie dokładnie omówiona. Najciekawsze było jednak to, że Marek Żołądek odwiedził wszystkie te miejsca i pokazywał wykonane przez siebie zdjęcia. Duże zainteresowanie wzbudziło zdjęcie grupy ludzi stojących w kąpielówkach na lodzie. – To zdjęcie z Arktyki. Temperatura powietrza wynosiła 15 stopni, wody zaledwie 1. W takim morzu wzięliśmy kąpiel – mówił zdumionym uczestnikom warsztatów podróżnik.

Później przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Dzieci otrzymały kartę z mapą świata. Musiały na niej zlokalizować kontynenty. Później zaś zaznaczyć pustynie lodowe oraz piaszczyste, lasy, góry. Następnie przygotowały one rysunki obrazujące charakterystyczny dla danego kontynentu szczegół. Na zakończenie opracowały plan mini wycieczki w wybrany obszar świata.

Było ciekawie.

*****

Warsztaty poprowadził Marek Żołądek, doktorant geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 2004 roku zorganizował ponad 25 ekspedycji sportowo - naukowych w najdalsze zakątki naszego globu. Wspinał się w różnych rejonach świata, wliczając Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Góry Skaliste, Góry Kaskadowe, Alpy, góry Alaski, Afryki, Europy oraz Australii. Odwiedził ponad 70 krajów na sześciu kontynentach. Podróżnik, pasjonat fotografii, autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce popularnonaukowej oraz kilkunastu publikacji naukowych. Swoje dokonania prezentował na największych festiwalach o tematyce podróżniczej w Polsce oraz na prelekcjach w USA, Peru, Malezji, Kolumbii, Indiach, Nepalu i RPA. Na wyjazdach prócz wspinaczki zajmuje się badaniami z dziedziny ochrony środowiska, geomorfologii oraz. Autor kilku nowych dróg wspinaczkowych w górach świata, m.in. dokonał z Michałem Apollo dwóch pierwszych wejść w historii na wcześniej dziewicze szczyty Himalajach: w 2006 r. Masala Peak 5650 m n.p.m., – za który zostali nominowany do prestiżowej nagrody Polskiego Związku Alpinizmu "Jedynka" oraz w 2012 r. Forgotten Peak 5889 m n.p.m. (wspólnie z Brytyjczykiem Philipem Varleyem). Członek grupy testowej namiotów Marabut.
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki