Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


06-05-2016

Przedsiębiorczy matematyk

Matematyka jest wszędzie. Przekonuje o tym dzieci na warsztatach poświęconych królowej nauk dr Bronisław Pabich. W finansach również. Każdy powinien umieć liczyć pieniądze. Ale w posługiwaniu się pieniędzmi nie chodzi wyłącznie o rachunki, może bardziej o właściwe nimi gospodarowanie. Temu właśnie poświęcone były warsztaty matematyczne „Przedsiębiorczy przedszkolak”.Zaczęły się one o przybliżenia tematu pieniądza, jego funkcji i roli w życiu codziennym. Na pytanie: skąd się biorą? uczestnicy odpowiadali, że od mamy i taty. – A mama i tata skąd je mają? – dociekał prowadzący. – Chodzą do pracy i zarabiają – stwierdziły dzieci. Po tym ustaleniu pojawiła się kwestia ich wydawania, w końcu pieniądze potrzebne są do robienia zakupów i płacenia za różne usługi. Lista propozycji na co można je wydawać nie miała końca.

Był to tylko wstęp do edukacji ekonomicznej, w której pojawiły się: kiosk, sklep, centra handlowe, Internet – czyli miejsca robienia zakupów, takie formy płatności za nie jak: pieniądz, karta, on-line. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można oszczędzać. Tu obok skarbonki pojawił się portfel, konto bankowe, akcje i obligacje. Przy okazji omówienia obowiązujące w Polsce waluty została przybliżona historia pieniądza sięgająca swoimi korzeniami czasów starożytnych. Wyjaśniono funkcje bankomatu, kasy fiskalnej, paragonu oraz specyfiki pracy kasjera, bankiera, sprzedawcy. Do tego wszystkiego dzieci operowały pieniędzmi, przeliczały je, dokładały, odkładały.

Matematyka z banknotami w ręce okazała się ciekawa. Są one nie mniej skuteczne od liczydła. Dodatkową wartością stała się możliwość ich praktycznego zastosowania w życiu.
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki