Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


14-04-2016

Świat mydeł

Mają różne kształty, barwy i zapachy. Trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Jest najczęściej używanym kosmetykiem do codziennej higieny.Przez wieki zmieniała się jego formuła. Dzisiaj ceni się mydła robione ręcznie, według dawnych receptur.Mało kto jednak wie, jak ono powstaje i jakie jest jego działanie.Wiedzę tę posiedli uczniowie biorący udział w warsztatach w Kuźni Wiedzy, których tematem był „Świat mydeł”.Zajęcia miały odpowiedzieć na pytanie, co to są mydła, jak działają i dlaczego zmywają brud? A rozpoczęły się od zabawy „w odrywanie brudu”. Dzieci ustawiły się gęsiego w rzędach i trzymając się za barki próbowały przeciągnąć kolegów, którzy wcielili się w rolę brudu. Doświadczenie to miało pokazać, że nie potrzeba do tego dużej ilości wody oraz mydła, gdyż tak naprawdę liczą się odpowiednie proporcje poszczególnych elementów, także tych w mydle. Do tego ważne są jego właściwości. Tu pojawiły się ukute przez chemików terminy „hydrofobowy” oraz „hydrofilowy”. Bo mydło „boi się wody”, a jednocześnie ją „lubi”. Dzięki temu możliwe zmywanie tłuszczu z rąk.
Kolejne zadanie pokazało praktyczne działanie mydła. W tym celu dzieci wlały do przezroczystej butelki wodę, kroplę barwnika, a następnie olej. Po potrząśnięciu butelką znajdująca się w niej substancja rozwarstwiła się. Żeby je połączyć potrzebne jest mydło, które spina wodę i olej.
Dalej było jeszcze ciekawiej, gdyż dzieci same produkowały mydła. Każdy tworzył je według własnego gustu zapachu i koloru. Wykorzystano do tego bazę mydlaną glicerynową, olejki zapachowe, barwniki, mieloną kawę, ususzone płatki kwiatów.
Później było trochę wiadomości o napięciu powierzchniowym wody. Na koniec zaś dużo piany. Okazało się bowiem, że powstaje ona w wyniku jego obniżenia. Uczniowie wykorzystali nabytą wiedzę w praktyce i powstały ogromne wulkany piany. Podobnie jak mydło, doskonale usuwa ona brud, co dzieci sprawdziły od razu myjąc sobie nią ręce.
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki