Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


26-02-2016

CO2

Niewidoczny, chociaż wszyscy wiedzą, że jest. Występuje do tego jako zjawisko chemiczne, co samo w sobie nie musi budzić zachwytu. Jednak można zgłębiać go z wypiekami na twarzy. Mowa o dwutlenku węgla, który był tematem przewodnim interaktywnych warsztatów w Kuźni Wiedzy. A kluczem do sukcesu okazały się doświadczenia, które krok po kroku pokazywały właściwości dwutlenku węgla. Rozpoczęło się od jego pozyskania. Wystarczyła do tego soda zmieszana z octem w zamkniętej zlewce. Okazało się, że CO2 jest gazem, bezbarwnym i nie pali się. Potwierdzeniem tego ostatniego było „wylanie” gazu na świeczkę, która od raz zgasła.

Kolejne zadanie określało jego ciężar. Dzieci otrzymały butelki z balonikami wypełnionymi sodą, która w połączeniu z sodą spowodowała powstanie dwutlenku węgla i napompowanie balonów. Drugi balon dzieci nadmuchały pompką. Podrzucone następnie do góry opadały z różną szybkością. Dzięki temu odpowiedź na pytanie co jest cięższe nie nastręczała żadnego trudu.

Nie mniej emocji wzbudził dwutlenek węgla w postaci suchego lodu. Najpierw zbadano jego temperaturę sięgającą blisko minus 80 stopni Celsjusza, później zaś właściwości. Parujący lód można bez trudu rozbić młotkiem, ale nie topi się, mimo podgrzewania ogniem. Ciekawostką były drgania, w które wprawiał łyżeczki, co sprawiało, że sztućce „grały”.

Suchy lód stał się prawdziwym hitem w połączeniu z wodą i płynem do naczyń. Różnokolorowa ciecz eksplodowała wręcz dużą ilością baniek, które sprawiały dzieciom ogromną frajdę.

Chemia okazała się pasjonującym tematem dla wszystkich grup wiekowych, które uczestniczyły w zajęciach. Z równym zaciekawieniem poznawały ją dzieci 5-7 letnie w grupie Inspiracja, jak i ich nieco starsi koledzy w grupach Eksperyment i Odkrywcy
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki