Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


01-10-2015

Klaun Feliks w Kuźni Wiedzy

Klaun, zjawiska z zakresu fizyki i chemii oraz pełne entuzjazmu dzieci – tak najkrócej można opisać widowisko naukowe zorganizowane przez Kuźnię Wiedzy w ramach dnia otwartego w Kampusie Wielickim. Dostarczyło ono nie tylko sporej dawki wiadomości, ale także radości. Pokazało, że można doskonale łączyć naukę z zabawą.Nie bez kozery jedna z głównych ról przypadła klaunowi Feliksowi, który zadbał o dobry nastrój najmłodszych i ich rodziców, bawiących się na równi ze swoimi pociechami. Wystarczyła do tego obserwacja zabiegów związanych z charakteryzacją postaci i opisem poszczególnych czynności, by widownia pękała wręcz ze śmiechu, a dzieci wdały się w dyskusję z Feliksem.

Okazało się, że jest on obieżyświatem i wszystkim się interesuje, dlatego w swojej wędrówce trafił do Kuźni Wiedzy. Spotkał w niej profesorów chemii Kamilę oraz fizyki Jakuba. To oni wspólnie z klaunem wyjaśniali dzieciom niełatwe skąd inąd zjawiska występujące w świecie. Zaczęło się od serca z rtęci, później był zapach prądu, piorun z generatora van de Graffa, kula plazmowa, zmieniająca się pod wpływem odczynników chemicznych barwa cieszy, działo powietrzne, wydobywający się z butelki „dżin”, koło Newtona, załamanie światła i wiele, wiele innych. I co ciekawe, dzieci przez cały czas były bardzo aktywne i podpowiadały profesorom i klaunowi, co mają robić.

Spotkanie doskonale podsumował Feliks, który podkreślił, że pierwszy raz był w tak ciekawym miejscu, jak Kuźnia Wiedzy. Swoją fascynację wyraził w finałowej piosence wykonanej przy akompaniamencie gitarowym, w rytmie wybijanym na dziale powietrznym. – Zawsze mam szczęśliwy dzień, kiedy uczę się – śpiewali wspólnie z dziećmi bohaterowie widowiska.
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki