Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


10-02-2016

Prąd i ładunki

Prąd ma to do siebie, że jest. Wszyscy o tym wiedzą. Jest wprawdzie niewidzialny, ale można doświadczyć jego działania, także na własnej skórze. Jego tajniki zgłębiali uczestnicy zajęć „Jak zobaczyć prąd?” zorganizowanych przez Kuźnię Wiedzy w ramach modułu Eksperyment.



Zgodnie z jego nazwą młodzi odkrywcy eksperymentowali z ładunkami elektrycznymi. Zaczęło się od magnesu i wytwarzanego przez niego pola. O występującej w nim sile przyciągania przekonywało doświadczenie z opiłkami metalu, które rozrzucone luźno na kartce papieru układały się różne kształty pod wpływem magnesu. Podobnie rzecz wyglądała, gdy pojawił się elektromagnes.

Po tym zaczęły się prawdziwe wyładowania elektryczne. Maszyna elektrostatyczna i konduktor wytwarzały impulsy elektryczne, których skutki dzieci mogły doświadczyć na sobie samych. Najwięcej emocji wzbudziło tworzenie obwodu złożonego z nich samych. Jego zamknięcie poprzez zbliżenie rąk powodowało odczuwalne wyładowanie elektryczne.

Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. To pokazuje, że nauka nie musi być nudna i potrafi bawić. Może być zabawą, tak jak zabawa może być nauką. Wystarczy odpowiednie nastawienie, a niełatwe nawet zagadnienia uda się przyswoić bez większego trudu.








 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki