Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej


09-02-2016

Matematyka z przedszkolakami

Matematyka jest wszędzie – to fundamentalne twierdzenie dra Bronisława Pabicha, które powtarza w czasie warsztatów matematycznych prowadzonych w Kuźni Wiedzy. Bez trudu udowadnia je uczestnikom zajęć; dużym i małym, bo na jej poznawanie nigdy nie jest za wcześnie, ani nigdy za późno. Najlepszym tego przykładem są przedszkolaki zgłębiające tajniki wielościanów i ich praktyczne zastosowanie w życiu.Na początek podstawy, a mianowicie wyjaśnienie co to są wielokąty. Następnie zaś próba ułożenia „łańcucha” figur z trójkątów, kwadratów, pięciokątów, sześciokątów foremnych… Kolejnym krokiem było wykonanie ścieżek odchodzących od nich na boki i wypełnienie wielokątami powierzchni stołu. Dzieci wykorzystały do tego zadania figury zrobione przez siebie z papieru.

To samo ćwiczenie pojawiło się w dalszej części zajęć, z tą różnicą, że przedszkolaki budowały wielościany z klocków Reko. Było już nieco trudniej, gdyż bazowały na rysunku z komputera, co miało za cel naukę odczytywania obrazów oraz kształcenie wyobraźni. Podobnie rzecz miała się z kolejnym poleceniem, zgodnie z którym układano wielościany tak, aby każdy sześciokąt sąsiadował z pięciokątami. Brzmi poważnie, ale kto sobie poradził z takim algorytmem przechodził do praktycznego zastosowania wielościanów. Dzieci konstruowały z klocków wymyślane przez siebie obiekty. Były piłki do gry, rakiety oraz potężny most, który połączył oddalone od siebie szkolne ławki.

Matematyka w tej postaci okazała się dla dzieci interesującą lekcją. Bawiły się ucząc, uczyły się bawiąc, a przy tym zgłębiały niełatwe skąd inąd tematy.
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki