Studio Dobrego Smaku

więcej

Sztuka Programowania i Modelowanie 3D

więcej

Warsztaty dla Młodych Odkrywców- cykl

więcej

"Czy można oszukać siłę nacisku i zbudować papierowy most?"

więcej


21-04-2018

Atomowy człowiek

warsztaty dla Młodych Odkrywców

Świat, w którym ludzie żyją składa się z materii. Ta zaś z małych cząstek, zwanych atomami. Właśnie o nich były ostatnie warsztaty dla Młodych Odkrywców w Kuźni Wiedzy. Ich uczestnicy usiłowali dociec z ilu atomów jest zbudowany człowiek. - Materia to wszystko co nas otacza. Składa się ona z atomów. Są to mikroskopijne cząsteczki złożone z elektronu, jądra zbudowanego z protonów oraz neutronów – wyjaśniła prowadząca warsztaty Emilia Kuźniak, co zostało zobrazowane najpierw modelem atomu, który dzieci następnie narysowały na karkach papieru i podpisały poszczególne jego elementy.

Później przyszedł czas na pierwiastki i związki chemiczne. Różnice między nimi zostały zaprezentowane w formie interaktywnej wspólnie z dziećmi. Przypięto im do ubrań kartki z różnymi nazwami pierwiastków. „Dziecięce pierwiastki” stanęły następnie obok siebie w grupie. Z kolei związki chemiczne stanowiły dzieci stojące obok siebie i trzymające się za ręce. To proste ćwiczenie zakończyło część teoretyczną dotyczącą definicji pierwiastków i ich związków.

W części eksperymentalnej sprawdzano z czego zbudowany jest cukier, tworzono wodę, wykrywano skrobię czy też „wyczarowywano” chemicznie lokomotywę. Doświadczenia wywoływały entuzjazm u dzieci, bo jak nie zdziwić się skoro biały cukier robi się żółty, a następnie w postaci czarnej masy wycieka ze zlewki. Albo gdy napełniony wodorotlenkiem sodu balon zamienia się w kulę ognia, wybuchając przy tym. Po doświadczeniu z cukrem, czarna skrobia nie zaskoczyła już nikogo.

Czego nie można powiedzieć „lokomotywie parowej”, która wystrzeliła z kolby. Nie było w tym czarów, tylko odpowiednie składniki chemiczne, które wytworzyły dużo pary i ciepła.


Zapraszamy na kolejne warsztaty dla Młodych Odkrywców w Kuźni Wiedzy
Termin: 12. Maj
Temat: Jak zważyć wieloryba linijką?
Zapisy: PANEL KLIENTA
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki