Studio Dobrego Smaku

więcej

Sztuka Programowania i Modelowanie 3D

więcej

Warsztaty dla Młodych Odkrywców- cykl

więcej

"Czy można oszukać siłę nacisku i zbudować papierowy most?"

więcej


07-04-2018

Niewidzialna siła

warsztaty dla Młodych Odkrywców

W świecie występują zjawiska, które kiedyś budziły zdziwienie a nawet lęk. Sądzono, że kryje się za nimi jakaś niewidzialna siła. Okazuje się, jak bardzo może być to pozorne przeświadczenie. Wystarczą doświadczenia, żeby przekonać się, że tego, czego nie można dostrzec, można wyjaśnić za pomocą praw fizyki. Tak było podczas warsztatów „Magnetyzm – niewidzialna siła” zorganizowanych w Kuźni Wiedzy. Ich uczestnicy zgłębiali tajniki niewidzialnej na pierwszy rzut oka siły przyciągania.

Główną rolę odgrywał w nich magnes, który pojawiał się w każdym doświadczeniu. W jednym z nich dzieci wysypały na kartkę opiłki stalowe i ustawiły pod nią magnes. Później należało tylko obserwować jak pod jego wpływem opiłki tworzą rozmaite wzory. W kolejnym próbowano łączyć magnesy takimi samymi biegunami i pojawiało się przyciąganie i odpychanie. Następnie przyciąganie różnych przedmiotów i sprawdzanie, które z nich przyczepią się do magnesu.
I tak bez końca.

W efekcie uczestnicy dowiedzieli się co to jest magnetyzm, z czego składa się magnes, jak działa, jakie ma zastosowanie i co ciekawe, sami zbudowali własny, domowy magnes.


Zapraszamy na kolejne warsztaty w Kuźni Wiedzy

Termin: 21. Kwietnia
Temat: W świecie materii, czyli z ilu atomów jesteś zbudowany?

Zapisy: PANEL KLIENTA
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki