Studio Dobrego Smaku

więcej

Sztuka Programowania i Modelowanie 3D

więcej

Warsztaty dla Młodych Odkrywców- cykl

więcej

"Czy można oszukać siłę nacisku i zbudować papierowy most?"

więcej


10-02-2018

Wokół DNA

warsztaty dla Młodych Odkrywców

Tematem sobotnich warsztatów interaktywnych w Kuźni Wiedzy był popularny nośnik informacji genetycznej DNA. Ich uczestnicy poznali co kryje się za skrótem DNA, na zakończenie zaś, sami zbudowali własne modele genetyczne DNA.Zajęcia rozpoczęły się jednak od określenia czym są geny. W prezentacji pojawiły się psy, koty, ludzie. – Każdy z nich ma wspólny gen, a jednak mamy przed sobą różne rasy psów, kotów, zupełnie inaczej wyglądających ludzi. Wszystko dlatego, że wprawdzie mamy do czynienia z tymi samymi genami, ale są one zupełnie inaczej ułożone w organizmie – tłumaczyła prowadząca warsztaty Patrycja Kierlik.

Później pojawiły się bardziej szczegółowe informacje związane z modelem DNA, jego ilością w organizmie człowieka, umiejscowieniem. Dzieci wykonały samodzielne modele komórki złożone z różnych kolorów.

Następne doświadczenie wiązało się z wyizolowaniem DNA z owocu kiwi. Dzieci najpierw rozgniotły owoce, które zostały następnie umieszczone w woreczkach z roztworem do lizy. Całość trafiła do słoików, do których dodano izopropanol. Doprowadziło to do wyizolowania DNA, które powstało na granicy faz. Można je było nie tylko zaobserwować, ale także nawinąć na patyczki.

Po tych doświadczeniach przyszedł czas na budowę własnego modelu DNA. Posłużyły do tego wykałaczki, podłużne żelki oraz różnokolorowe małe żelki. W efekcie powstały modele DNA w kształcie drabiny. Dla dzieci miały wymiar nie tylko edukacyjny, smakowały im bowiem wybornie.

Zapraszamy na kolejne warsztaty w Kuźni Wiedzy w Nowym Semetrze. 

Zapisy przez Panel Klienta.


Serdecznie zapraszamy!
 
powrót
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki