Kuźnia Wiedzy pełna eksperymentów!

nowy semestr 2018/2019

więcej

Warsztaty dla Młodych Odkrywców - zapisy na cykl

więcej

Sztuka Programowania - zapisy

więcej

Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Warsztaty Interaktywne 2016/2017

W sobotnie co drugie dopołudnia Młodzi Odkrywcy mogą zgłębiać tajniki otaczającego nas świata w grupach:

więcej

Bezpieczna podróż z Młodymi ratownikami

Podróże są wspaniale, ale żeby takie były muszą być bezpieczne. Zasadom bezpiecznego podróżowania oraz zachowaniom w sytuacjach zagrożenia poświęcone były warsztaty interaktywne w Kuźni Wiedzy. Młodzi ratownicy uczyli się także praktycznego udzielania pierwszej pomocy.

więcej

Dlaczego ?

To jedno z najczęstszych pytań, z którymi ma do czynienia fizyka. Pojawia się ono, gdy ludzie starają się dociec zachodzących w świecie zjawisk. W ich wyjaśnianiu pomocna jest fizyka, co doskonale wychwycili uczestnicy warsztatów w Kuźni Wiedzy, których tematem był prąd jako źródło światła.

więcej
 

Miara dawniej i dziś

Jak mierzono dawniej – czyli podróż w czasie do początku i pomiarów – taki temat miały ostatnie warsztaty interaktywne dla dzieci i młodzieży zorganizowane w Kuźni Wiedzy.

więcej

W królestwie nauki

Kilkaset osób wzięło udział w Wielickim Festiwalu Nauki. Najmłodszych przyprowadzili rodzice za ręce, najstarsi mieli włosy przyprószone siwizną. Wszyscy, niezależnie od wieku, dali się porwać naukowemu szaleństwu. Nie mogło być inaczej, skoro na każdym kroku czekały na nich eksperymenty, doświadczenia, warsztaty czy pokazy.

więcej

WIELICKI FESTIWAL NAUKI

Ekspozycje, warsztaty a przede wszystkim spotkanie z ludźmi, którzy na temat nauki wiedzą bardzo dużo i mogą rozmawiać o niej godzinami – to wszystko będzie się działo w czasie Wielickiego Festiwalu Nauki „Tajemnice zmysłów”. To pierwsze takie wydarzenie w Wieliczce, a z udziałem Centrum Nauki Kopernik na pewno.

więcej
 

Niewidzialna siła

Jak to się dzieje, że dwie takie same kule spadają z różną szybkością? Czy magnesy mają w sobie niewidzialną siłę? Dlaczego przedmioty poruszają się w różny sposób? To tylko część pytań, z którymi zetknęły się dzieci uczestniczące w wakacyjnych warsztatach w Kuźni Wiedzy. - Wszystkie mają swoje wytłumaczenie, bo należą do zjawisk fizycznych – wyjaśnił Dominik Suszalski, który poprowadził zajęcia.

więcej

Indyjskie podróże małe i duże.

Poznawać świat można na wiele sposobów. Jednym z nich są podróże. Te zaś mają to do siebie, że niekoniecznie trzeba się ruszać z miejsca. W taką właśnie niezwykłą podróż do Indii wybrały się dzieci uczęszczające na zajęcia do Kuźni Wiedzy. Przewodnikiem była podróżniczka i fotograf Paulina Kozub-Chwastek - Jak już się przyjedzie do jakiegoś kraju, pierwsze co trzeba wiedzieć, to jak się przywitać. W języku indyjskim brzmi ono namaste – powiedziała …. Wcześniej dzieci dowiedziały się, gdzie leżą Indie i jak należy się przygotować do tak dalekiej podróży. Później zaś było dużo ciekawostek związanych ze zwiedzaniem tego pięknego kraju. Na początek porównanie flag polskiej i indyjskiej wraz wyjaśnieniem kolorystyki i znajdujących się na tej ostatniej symboli. W dalszej części stroje. Dziewczynki z dużym zaciekawieniem ubierały się w sari, tuniki, czapki. Całości wizerunku dopełniło malowanie na czole czerwonych znaków. – Zwyczajowe bindi nazywane jest świętą lub czerwoną kropką. Jej znaczenie zależne jest od regionu. Na północy Indii jest oznaką kobiety zamężnej, na południu ma charakter bardziej ozdobny i noszony jest przez młode, często niezamężne dziewczyny – wyjaśniła…. Kolejnym ciekawym tematem była religia, a w niej właściwe dla hinduizmu formy modlitwy, jak choćby powiewające na wietrze płótna czy kręcące się kołowrotki. Dzieci miały okazję doświadczyć obu tych form. Była też nauka liczenia po indyjsku. Lekcja zoologii, podpowiedzi jak poruszać się po ulicach w rikszach, jak myć zęby z wykorzystaniem patyczka zamiast szczoteczki i wiele bardzo ciekawych wiadomości. Spotkanie w Kuźnie Wiedzy zakończyło podsumowanie całego roku „szkolnego” oraz wręczenie uczęszczającym na zajęcia dzieciom dyplomów.

więcej

Wystawa prac konkursowych

Wszystkich uczestników konkursu przyrodniczego "Co żyje w stawie na wiosnę?" zapraszam na wręczenie dyplomów oraz na spotkanie z podróżniczką i fotografem PAULINĄ KOZUB-CHWASTEK w sobotę 18.06.2016 o godz. 9:30 w auli Kampusu Wielickiego. Serdecznie zaprasza na wystawę prac Konkursu Przyrodniczego, która odbędzie się w holu przy auli.

więcej
 
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki