Półkolonie 2021

więcej

Konkurs Przyrodniczy dla Młodych Odkrywców

Co żyje w stawie na wiosnę?

więcej

CO2

Niewidoczny, chociaż wszyscy wiedzą, że jest. Występuje do tego jako zjawisko chemiczne, co samo w sobie nie musi budzić zachwytu. Jednak można zgłębiać go z wypiekami na twarzy. Mowa o dwutlenku węgla, który był tematem przewodnim interaktywnych warsztatów w Kuźni Wiedzy.

więcej

Przemiany energii

To temat warsztatów z fizyki prowadzonych przez Kuźnię Wiedzy w ramach weekendowej oferty Klubu Młodego Odkrywcy. Wiadomo bowiem, że występuje ona pod wieloma postaciami i podlega przemianom. Część z nich zaprezentowano w czasie tych zajęć.

więcej
 

Prąd i ładunki

Prąd ma to do siebie, że jest. Wszyscy o tym wiedzą. Jest wprawdzie niewidzialny, ale można doświadczyć jego działania, także na własnej skórze. Jego tajniki zgłębiali uczestnicy zajęć „Jak zobaczyć prąd?” zorganizowanych przez Kuźnię Wiedzy w ramach modułu Eksperyment.

więcej

Matematyka z przedszkolakami

Matematyka jest wszędzie – to fundamentalne twierdzenie dra Bronisława Pabicha, które powtarza w czasie warsztatów matematycznych prowadzonych w Kuźni Wiedzy. Bez trudu udowadnia je uczestnikom zajęć; dużym i małym, bo na jej poznawanie nigdy nie jest za wcześnie, ani nigdy za późno. Najlepszym tego przykładem są przedszkolaki zgłębiające tajniki wielościanów i ich praktyczne zastosowanie w życiu.

więcej

Eksperymenty w Dziupli

Na początku nie było czegokolwiek. Nie było nawet ciemności. Dopiero potem zaczęła wyłaniać się noc. Ale nie taka zwyczajna z księżycem i gwiazdami. To była inna noc, gdyż ciał niebieskich jeszcze nie było… Tak zaczyna się „Mit o stworzeniu świata”, na kanwie którego przeprowadzono warsztaty dla dzieci w Dziupli Muzycznej. Pomysłowe, ciekawe, niepowtarzalne i może z tego powodu tak spodobały się młodym adeptom muzyki, że z ogromnym niezadowoleniem przyjęli ich zakończenie. Zajęcia miały na celu utworzenie dziecięcej orkiestry i nagranie z nią muzyki do „Mitu o stworzeniu świata”. Prowadząca je Alina Osuch ze Studia Masażu i Dźwięku wykorzystała instrumenty muzyczne, które dzieci miały sposobność poznać wcześniej. Każde wybrało sobie jeden z nich, który następnie przyporządkowano do określonego fragmentu tekstu. I tak dzwoneczki koshi obrazowały słońce, kij deszczowy fale, klawisze chmury, bębny wyłanianie się gór i tak dalej. Pierwsze wykonanie utworu miało charakter mocno eksperymentalny. „Muzycy” oswajali się z instrumentami i przydzielonymi im rolami. Połączono je z nagraniem, które zostało odtworzone zaraz po tym. Za drugim razem było lepiej, za trzecim jeszcze lepiej. Ostatecznie nagrano kompozycję słowno-muzyczną, w której wystąpiła orkiestra złożona z uczestników zajęć. Wydano ją na płytach CD, które każde z dzieci biorących udział w feriach w Kampusie Wielickim otrzymało na zakończenie turnusu. Była to pierwsza wizyta dzieci w Dziupli Muzycznej, mającej długoletnią tradycję spotkań młodzieżowego środowiska muzycznego. Założona przed laty, wyposażona i prowadzona społecznie przez wielicką grupę „RAZEM” obecnie znalazła swe pomieszczenie w Kampusie. Dziupla Muzyczna służy każdemu kto chciałby sam lub z innymi rozpocząć, czy też kontynuować przygodę z muzyką (fb: dziupla muzyczna, tel.502647246). Dzieci swą przygodę rozpoczęły od prezentacji zgromadzonego w niej sprzętu muzycznego. Wystarczy wspomnieć o instrumentach klawiszowych, analogowych efektorach i sekwenserach, czterech rodzajach gitar czy elementach zestawu perkusyjnego, by mieć wyobrażenie o możliwościach Dziupli i zaciekawieniu najmłodszych „magią” tego miejsca.

więcej
 

Instrumenty z różnych stron świata

Takich osobliwości muzycznych w Kampusie Wielickim jeszcze nie było. Po raz pierwszy dzieci biorące udział w zajęciach organizowanych przez Kuźnię Wiedzy miały okazję nie tylko zobaczyć, ale także zagrać na niezwykle oryginalnych instrumentach z różnych stron świata.

więcej

Czy wiesz co jesz ?

Z takim tematem zetknęli się uczestnicy zajęć zorganizowanych przez Kuźnię Wiedzy w ramach półkolonii w Kampusie Wielickim. Młodzi adepci Klubu Odkrywcy z zaciekawieniem obserwowali pokazany na modelu układ pokarmowy a następnie krok po kroku poznawali jego funkcje.

więcej

Co żyje w wodzie?

Mieszkańcy wód – to pierwszy temat zaproponowany przez Kuźnię Wiedzy dzieciom uczestniczącym w półkoloniach organizowanych w Kampusie Wielickim. Mimo że to czas ferii i najmłodsi mają przerwę w nauce, zajęcia okazały się bardzo interesujące. Nic dziwnego, bo nie na co dzień mają oni możliwość pracy z mikroskopem i żyjącymi w wodach organizmami.

więcej
 
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki