Warsztaty dla grup zorganizowanych

więcej

Sztuka Programowania

więcej

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

więcej

Kosmiczna chemia

Sobotnie interaktywne warsztaty w Kuźni Wiedzy przypominały lekcje techniki. Wszystko za sprawą konstruowanych własnoręcznie przez dzieci kosmicznych rakiet. Posłużyły one do wyjaśnienia tematu energii w chemii.

więcej

Przedsiębiorczy matematyk

Matematyka jest wszędzie. Przekonuje o tym dzieci na warsztatach poświęconych królowej nauk dr Bronisław Pabich. W finansach również. Każdy powinien umieć liczyć pieniądze. Ale w posługiwaniu się pieniędzmi nie chodzi wyłącznie o rachunki, może bardziej o właściwe nimi gospodarowanie. Temu właśnie poświęcone były warsztaty matematyczne „Przedsiębiorczy przedszkolak”.

więcej

Świat mydeł

Mają różne kształty, barwy i zapachy. Trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Jest najczęściej używanym kosmetykiem do codziennej higieny.Przez wieki zmieniała się jego formuła. Dzisiaj ceni się mydła robione ręcznie, według dawnych receptur.Mało kto jednak wie, jak ono powstaje i jakie jest jego działanie.Wiedzę tę posiedli uczniowie biorący udział w warsztatach w Kuźni Wiedzy, których tematem był „Świat mydeł”.

więcej
 

Konkurs Przyrodniczy dla Młodych Odkrywców

Co żyje w stawie na wiosnę?

więcej

CO2

Niewidoczny, chociaż wszyscy wiedzą, że jest. Występuje do tego jako zjawisko chemiczne, co samo w sobie nie musi budzić zachwytu. Jednak można zgłębiać go z wypiekami na twarzy. Mowa o dwutlenku węgla, który był tematem przewodnim interaktywnych warsztatów w Kuźni Wiedzy.

więcej

Przemiany energii

To temat warsztatów z fizyki prowadzonych przez Kuźnię Wiedzy w ramach weekendowej oferty Klubu Młodego Odkrywcy. Wiadomo bowiem, że występuje ona pod wieloma postaciami i podlega przemianom. Część z nich zaprezentowano w czasie tych zajęć.

więcej
 

Prąd i ładunki

Prąd ma to do siebie, że jest. Wszyscy o tym wiedzą. Jest wprawdzie niewidzialny, ale można doświadczyć jego działania, także na własnej skórze. Jego tajniki zgłębiali uczestnicy zajęć „Jak zobaczyć prąd?” zorganizowanych przez Kuźnię Wiedzy w ramach modułu Eksperyment.

więcej

Matematyka z przedszkolakami

Matematyka jest wszędzie – to fundamentalne twierdzenie dra Bronisława Pabicha, które powtarza w czasie warsztatów matematycznych prowadzonych w Kuźni Wiedzy. Bez trudu udowadnia je uczestnikom zajęć; dużym i małym, bo na jej poznawanie nigdy nie jest za wcześnie, ani nigdy za późno. Najlepszym tego przykładem są przedszkolaki zgłębiające tajniki wielościanów i ich praktyczne zastosowanie w życiu.

więcej

Eksperymenty w Dziupli

Na początku nie było czegokolwiek. Nie było nawet ciemności. Dopiero potem zaczęła wyłaniać się noc. Ale nie taka zwyczajna z księżycem i gwiazdami. To była inna noc, gdyż ciał niebieskich jeszcze nie było… Tak zaczyna się „Mit o stworzeniu świata”, na kanwie którego przeprowadzono warsztaty dla dzieci w Dziupli Muzycznej. Pomysłowe, ciekawe, niepowtarzalne i może z tego powodu tak spodobały się młodym adeptom muzyki, że z ogromnym niezadowoleniem przyjęli ich zakończenie. Zajęcia miały na celu utworzenie dziecięcej orkiestry i nagranie z nią muzyki do „Mitu o stworzeniu świata”. Prowadząca je Alina Osuch ze Studia Masażu i Dźwięku wykorzystała instrumenty muzyczne, które dzieci miały sposobność poznać wcześniej. Każde wybrało sobie jeden z nich, który następnie przyporządkowano do określonego fragmentu tekstu. I tak dzwoneczki koshi obrazowały słońce, kij deszczowy fale, klawisze chmury, bębny wyłanianie się gór i tak dalej. Pierwsze wykonanie utworu miało charakter mocno eksperymentalny. „Muzycy” oswajali się z instrumentami i przydzielonymi im rolami. Połączono je z nagraniem, które zostało odtworzone zaraz po tym. Za drugim razem było lepiej, za trzecim jeszcze lepiej. Ostatecznie nagrano kompozycję słowno-muzyczną, w której wystąpiła orkiestra złożona z uczestników zajęć. Wydano ją na płytach CD, które każde z dzieci biorących udział w feriach w Kampusie Wielickim otrzymało na zakończenie turnusu. Była to pierwsza wizyta dzieci w Dziupli Muzycznej, mającej długoletnią tradycję spotkań młodzieżowego środowiska muzycznego. Założona przed laty, wyposażona i prowadzona społecznie przez wielicką grupę „RAZEM” obecnie znalazła swe pomieszczenie w Kampusie. Dziupla Muzyczna służy każdemu kto chciałby sam lub z innymi rozpocząć, czy też kontynuować przygodę z muzyką (fb: dziupla muzyczna, tel.502647246). Dzieci swą przygodę rozpoczęły od prezentacji zgromadzonego w niej sprzętu muzycznego. Wystarczy wspomnieć o instrumentach klawiszowych, analogowych efektorach i sekwenserach, czterech rodzajach gitar czy elementach zestawu perkusyjnego, by mieć wyobrażenie o możliwościach Dziupli i zaciekawieniu najmłodszych „magią” tego miejsca.

więcej
 
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki