Półkolonie 2021

więcej

Niewidzialna siła

Jak to się dzieje, że dwie takie same kule spadają z różną szybkością? Czy magnesy mają w sobie niewidzialną siłę? Dlaczego przedmioty poruszają się w różny sposób? To tylko część pytań, z którymi zetknęły się dzieci uczestniczące w wakacyjnych warsztatach w Kuźni Wiedzy. - Wszystkie mają swoje wytłumaczenie, bo należą do zjawisk fizycznych – wyjaśnił Dominik Suszalski, który poprowadził zajęcia.

więcej

Indyjskie podróże małe i duże.

Poznawać świat można na wiele sposobów. Jednym z nich są podróże. Te zaś mają to do siebie, że niekoniecznie trzeba się ruszać z miejsca. W taką właśnie niezwykłą podróż do Indii wybrały się dzieci uczęszczające na zajęcia do Kuźni Wiedzy. Przewodnikiem była podróżniczka i fotograf Paulina Kozub-Chwastek - Jak już się przyjedzie do jakiegoś kraju, pierwsze co trzeba wiedzieć, to jak się przywitać. W języku indyjskim brzmi ono namaste – powiedziała …. Wcześniej dzieci dowiedziały się, gdzie leżą Indie i jak należy się przygotować do tak dalekiej podróży. Później zaś było dużo ciekawostek związanych ze zwiedzaniem tego pięknego kraju. Na początek porównanie flag polskiej i indyjskiej wraz wyjaśnieniem kolorystyki i znajdujących się na tej ostatniej symboli. W dalszej części stroje. Dziewczynki z dużym zaciekawieniem ubierały się w sari, tuniki, czapki. Całości wizerunku dopełniło malowanie na czole czerwonych znaków. – Zwyczajowe bindi nazywane jest świętą lub czerwoną kropką. Jej znaczenie zależne jest od regionu. Na północy Indii jest oznaką kobiety zamężnej, na południu ma charakter bardziej ozdobny i noszony jest przez młode, często niezamężne dziewczyny – wyjaśniła…. Kolejnym ciekawym tematem była religia, a w niej właściwe dla hinduizmu formy modlitwy, jak choćby powiewające na wietrze płótna czy kręcące się kołowrotki. Dzieci miały okazję doświadczyć obu tych form. Była też nauka liczenia po indyjsku. Lekcja zoologii, podpowiedzi jak poruszać się po ulicach w rikszach, jak myć zęby z wykorzystaniem patyczka zamiast szczoteczki i wiele bardzo ciekawych wiadomości. Spotkanie w Kuźnie Wiedzy zakończyło podsumowanie całego roku „szkolnego” oraz wręczenie uczęszczającym na zajęcia dzieciom dyplomów.

więcej

Wystawa prac konkursowych

Wszystkich uczestników konkursu przyrodniczego "Co żyje w stawie na wiosnę?" zapraszam na wręczenie dyplomów oraz na spotkanie z podróżniczką i fotografem PAULINĄ KOZUB-CHWASTEK w sobotę 18.06.2016 o godz. 9:30 w auli Kampusu Wielickiego. Serdecznie zaprasza na wystawę prac Konkursu Przyrodniczego, która odbędzie się w holu przy auli.

więcej
 

Jak ciśnienie wpływa na wrzenie?

Powietrze skrywa w sobie ogrom tajemnic. Czasem niewidocznych, ale zawsze ciekawych. Przekonują o tym warsztaty w Kuźni Wiedzy poświęcone gazom i ciśnieniu atmosferycznemu.

więcej

Widowisko Naukowe "Klaun Feliks w Laboratorium Kuźni Wiedzy"

Takiej atrakcji z okazji swojego święta dzieci dawno nie miały. W Kampusie Wielickim zorganizowano dla nich widowisko naukowe „Klaun Feliks w Kuźni Wiedzy”. Było dużo ciekawostek ze świata nauki, a do tego spora dawka humoru.

więcej

Wyniki Konkursu Przyrodniczego

Wszystkim uczestnikom konkursu przyrodniczego "CO ŻYJE W STAWIE NA WIOSNĘ" GRATULUJEMY

więcej
 

Kosmiczna chemia

Sobotnie interaktywne warsztaty w Kuźni Wiedzy przypominały lekcje techniki. Wszystko za sprawą konstruowanych własnoręcznie przez dzieci kosmicznych rakiet. Posłużyły one do wyjaśnienia tematu energii w chemii.

więcej

Przedsiębiorczy matematyk

Matematyka jest wszędzie. Przekonuje o tym dzieci na warsztatach poświęconych królowej nauk dr Bronisław Pabich. W finansach również. Każdy powinien umieć liczyć pieniądze. Ale w posługiwaniu się pieniędzmi nie chodzi wyłącznie o rachunki, może bardziej o właściwe nimi gospodarowanie. Temu właśnie poświęcone były warsztaty matematyczne „Przedsiębiorczy przedszkolak”.

więcej

Świat mydeł

Mają różne kształty, barwy i zapachy. Trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Jest najczęściej używanym kosmetykiem do codziennej higieny.Przez wieki zmieniała się jego formuła. Dzisiaj ceni się mydła robione ręcznie, według dawnych receptur.Mało kto jednak wie, jak ono powstaje i jakie jest jego działanie.Wiedzę tę posiedli uczniowie biorący udział w warsztatach w Kuźni Wiedzy, których tematem był „Świat mydeł”.

więcej
 
Powiat Wielicki Gmina Wieliczka Solne Miasto Grupa Moon CKiT Wieliczka Kampus Wielicki